02155259297

برش لیزر برنج

استفاده از دستگاه‌های برش لیزر برای برش با دقت و باکیفیت قطعات فلزی از جمله برش برنج، کار را برای سازندگان قطعات فلزی بسیار راحت کرده است

مزایای برش لیزر

خلاقیت در طراحی

بی نهایت طرح دوست داشتنی

انعطاف پذیری بالا

ایجاد طرح های پیچیده و ظریف

سرعت بسیار بالا

بدون قربانی کردن کیفیت نهایی

هزینه مناسب

به نسبت روش های قدیمی مشابه

سوالی در مورد خدمات ما دارید؟

مزایای برش لیزر برنج

برش لیزر برنج از جمله موارد پر جستجو در فضای مجازی، بازار کار و صنایع گوناگون است. نیاز به این نوع برش در حوزه صنعت و هنر با تولیدات متنوع و جالبی گره خورده است. دامنه وسیع و گسترده لوازمی که با فلز برنج تهیه می‌شوند از صنایع نظامی تا زیورآلات و از ظروف آشپزخانه تا تزئینات دکوراتیو گسترده است.

انعطاف‌پذیری و وزن مناسب این فلز، به همراه دیگر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی برنج هم کار با آن را در زمینه‌های مختلف امکان‌پذیر نموده است.

در این مطلب:

  • ابتدا به شرح مختصری از برش فلزات و دیرینه آن مي‌پردازیم.
  • دستگاه برش لیزر برنج و مزایای کاربرد آن را بررسی مي‌کنیم.
  • به خدمات مجموعه پارسیان لیزر در این زمینه اشاره می‌کنیم.

در مطالعه این نوشتار با ما همراه شوید.

 

تاریخ برش فلزات سابقه‌ای دیرینه دارد و به زمان‌های بسیار دور بازمی‌گردد. از زمانی که انسان فلزات را شناخت و توانست از آنها ابزار بسازد نیاز به ایجاد برش در آنها برای ساخت قطعات را احساس کرد. از همان زمان نیز بدنبال روش‌هایی برای انجام ساده‌تر و دقیق‌تر این کار همت گماشت.

آثار تاریخی و بخش‌های بازمانده از خانه‌های قدیمی با برش‌های متنوع و نرده‌های زیبای فلزی کماکان در گوشه و کنار دیده می‌شوند. هنوز هم می‌توان لابلای کاوش‌های باستانی زینت‌های زنانه و فلزات قیمتی پیدا کرد که زمانی بدست صنعتگران و هنرمندان آن دوران برش خورده‌اند.

اما انقلاب صنعتی و نتایج آن در تاریخ صنعت و هنر نیز مانند بسیاری موارد دیگر تغییرات زیادی پدید آورد. برش فلزات و صنایع وابسته به آن در این زمان دستخوش تحولات بزرگی شد و مقیاس و کیفیت کار را بکلی دگرگون کرد.

اما تلاش صنعتگرانی که به تولید دستی قطعات و برش‌های فلزی مشغول بودند پاسخگوی تامین نیاز روزافزون کارخانجات مختلف به قطعات فلزی نبود.

این قطعات اغلب چرخ بخش‌هایی از صنایع گوناگون را به گردش درمی‌آورد. موردی که نیاز به دقت بالا را در تولید دستی آنها دچار چالش‌های بزرگ و غیرقابل حلی می‌کرد.

پایه‌ریزی برش صنعتی فلزات این مشکلات را تا حدود زیادی حل کرد، اما این میزان دقت نیز در موردی تا این حد مهم کافی نبود.

دشواری این نوع برش‌های دقیق و نیاز به تجهیزات پیشرفته برای ارتقای کار، پژوهشگران را به تلاشی دوباره برای ابداع راه‌های تازه‌تر جهت این کار وادار کرد. تلاشی که با اختراع دستگاه برش لیزری به ثمر رسید.

این دستگاه با قابلیت برش بسیار دقیق همه مواد شامل انواع فلزات و غیر فلزات، راه تازه‌ای پیش روی صنایع بزرگ به لحاظ تامین و برش مواد جهت ساخت قطعات صنعتی مورد نیاز گشود. گرچه این تنها موارد تنها کاربردهای این دستگاه نبودند و خیلی زود کاربردهای گوناگون و متنوع بیشتری هم برای این نوع برش پدید آمد.

در ادامه به بررسی خدمات برش لیزر برنج در مجموعه پارسیان لیزر می‌پردازیم تا اهمیت این بخش صنعتی را بیشتر مورد بازبینی قرار دهیم.

با ما همراه بمانید.

از خدمات برش لیزر برنج چه می‌دانیم؟

برنج فلزی انعطاف‌پذیر، زیبا و دارای خواص فیزیکی بسیار جالب است. کار با این فلز چندان دشوار نیست، به شرط آنکه برش‌های مناسب با اندازه‌های مورد نیاز از آن در اختیار داشته باشیم.

دستگاه برش لیزر برنج قادر است این نیاز را برآورده سازد.

دقت بالا و برش ظریف و دقیق را می‌توان اصلی‌ترین ویژگي‌ این دستگاه دانست. اجرای طرح‌های خاص و پیچیده با این فلز تنها با کاربرد دستگاه فوق امکان‌پذیر است. انجام دستی این برش‌ها نه تنها از دقت کافی برخوردار نیست بلکه مستلزم صرف هزینه‌های سنگین و بکارگیری نیروی انسانی در تعداد و زمان بسیار بیشتر است.

برش لیزر برنج ضمن صرفه‌جویی قابل توجه در این موارد، از بروز آسیب حین کار نیز می‌کاهد. اما باید دید این خدمات چگونه انجام شده و در چه مواردی قابل استفاده هستند؟

در ادامه مطلب به بررسی این سوال می‌پردازیم که چگونه می‌توان از برش لیزر برنج استفاده نمود؟ و چه مواردی با برش این فلز تهیه می‌شوند؟

با ما همراه بمانید.

فرایند برش لیزر برنج با دستگاه چگونه شکل می‌گیرد؟

اساس کار دستگاه برش لیزری بر عبور این اشعه از بخش‌های مختلف مواد به شکل نقطه‌ای است. تابش این اشعه سوزاننده به نوعی ماده را حکاکی می‌کند. در مورد برش لیزر برنج این کار بر روی سطح فلز با طرح‌های متنوع از ساده تا بسیار پیچیده انجام می‌شود.

لیزر، در اولین گام بخش‌هایی از بافت برنجی را سوزانده و ذوب می‌کند. در وهله بعد باقیمانده این بخش‌ها که ذوب، بخار یا تصعید شده‌اند، با فشار گاز از روی جسم پاک می‌شوند. عملیات برش با دقت میلی‌متری انجام می‌گیرد و به لحاظ ظرافت در کار قابل قیاس با سایر روش‌های کنده‌کاری یا برش این فلز نیست.

پس از حذف قسمت‌هایی که توسط لیزر آب می‌شوند، مابقی شیء برنجی قطعه مورد نیاز را به دست می‌دهد.

مزایای کاربرد برش لیزری کدامند؟

گرچه کار برش فلزات و البته غیر فلزات هنوز هم در برخی موارد به شکل دستی یا با استفاده از تجهیزات مکانیکی صورت مي‌گیرد، اما مزایای فوق‌العاده انجام برش با اشعه لیزر تمایل کاربران را به این روش روزبه‌روز بیشتر مي‌کند. در این بخش به برخی از این مزایا اشاره مي‌کنیم.

سرعت بالای کار: سرعت برش لیزر برنج با انواع دیگر روش‌های برش قابل قیاس نیست. روش برش لیزری، ضمن ضمن حفظ دقت بسیار بالا و بدون کاستن از کیفیت، به فرایند نهایی کار سرعت زیادی می‌بخشد.

برش دقیق، لبه‌های تمیز، کار باکیفیت: یکی از مشکلات معمول در برش و شکل دادن به سطوح فلزی، ناهمواری و وجود تیغه‌های زائد باقیمانده پس از اتمام برشکاری و نازیبا بودن قطعات تهیه شده است. این موضوع اغلب به‌دلیل کند بودن تیغه‌های برش یا عدم تطابق فضای برش با سطح ورد نظر اتفاق می‌افتد. مشکلی که در برش لیزر برنج تا بیشترین حدممکن منتفی شده است.

اگر در هنگام تنظیم نازل برای پرتاب اشعه برش دقت کافی صورت گیرد میزان این خطا حتی به صفر نزدیک می‌شود. یعنی همان موردی که با عنوان تنظیم زاویه کونیک شناخته شده و به معنای تغییر قطر سوراخی است که در امتداد محل برش و جهت انتقال اشعه لیزر تنظیم می‌گردد. هر قدر زاویه تابش پرتو لیزر به سطح برش کمتر باشد دقت این کار بالاتر خواهد بود.

در اثر تابش مستقیم و بدون زاویه پرتو لیزر به سطح قابل برش، سوراخ‌ها در طرفین سطه به یک اندازه ایجاد شده و لبه‌های فلز صاف و صیقلی خواهند بود.

کاهش ضایعات باقیمانده یا پرتی: در استفاده از دستگاه برش لیزر برنج، امکان حذف حداکثری بخش‌های پرتی و استفاده از کوچکترین بخش‌های فلز نیز وجود دارد. به این ترتیب از هدر رفت مواد اولیه تاحد امکان پیشگیری و قیمت نهایی تولید کار بصرفه‌تر خواهد بود.

قابلیت انطباق و انعطاف‌پذیری بالا: یکی از دشواری‌های برش فلزات از جمله برنج، پیچیدگی طرح‌هاست. ظرافت بخش‌هایی از طرح‌ها نیز بر پیچیدگی کار افزوده و انجام دقیق آن را با دستگاه‌های معمولی و روش‌های قدیمی در عمل ناممکن یا بسیار دشوار و زمان‌گیر مي‌کند. برش لیزر برنج با قابلیت انجام پروژه‌های بسیار پیچیده بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی در این مورد انجام انواع برش را مقدور می‌کند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با وجود بالا بودن کیفیت کار در این نوع برش به دلیل کاستن زمان و نیروی کار به‌طور  موثری از هزینه‌های کار می‌کاهد. علاوه بر این فلز برش خورده و کیفیت نهایی کار نیز بطرز چشمگیری ارتقا پیدا کرده و قیمت ان را افزایش می‌دهد.

انجام سریع و دقیق طرح‌های خلاقانه و روش های ابتکاری: اجرای طرح‌های منحصربه‌فرد و خلاق در هر مقیاس و اندازه با دستگاه برش لیزر برنج امکان‌پذیر است. این روش هم‌چنین امکان سری‌کاری برش‌ها را میسر می‌کند. روشی که با آن می‌توان حجم زیادی از کار را بدون آنکه از کیفیت آن کاسته شود در زمانی به‌مراتب کوتاه‌تر به انجام رساند.

کمترین میزان تاثیر ناخواسته بر فلز پایه: در روش های حرارتی و مکانیکی برش برنج، قطعه نهایی و برش خورده با تغییراتی در فلز پایه همراه است که می‌تواند نتیجه حرارت یا عوامل فیزیکی دیگر باشد. برش لیزر برنج با کمترین میزان این تاثیرات و تغییرات همراه است.

با استفاده از لیزر برنج چه برش‌هایی می‌توان تولید کرد؟

برش برنج جهت تولید زیورآلات: برنج از فلزات ارزشمند در زمینه تولید زیورآلات است. قیمت مناسب آن نسبت به مواردی مانند طلا و نقره، اقبال عمومی برای کاربرد آن در نقش زیورآلات را بیشتر کرده است. اما چالش اصلی در این مورد برش زیبا، دقیق و حساس برنج است. به‌نحوی که آثار برش بر روی آن باقی نماند و لبه‌های صاف و صیقلی داشته و هنگام استفاده به پوست آسیب نرساند. دستگاه ویژ‌ه این کار بخوبی از عهده این کار برمی‌آید و کاربردهای خوبی در این مورد دارد.

کاربرد برنج برش خورده در صنایع نظامی: تولید پوکه یا پوسته فشنگ اسلحه‌های گرم از این جنس و با برش لیزر برنج بسیار متداول و کاربردی است و نشانگر نقش حساس این فلز در صنایع نظامی می‌باشد.

استفاده در صنایع هوا فضا: کاربرد فلز برنج در این صنایع پیشرفته به‌دلیل ساختار ملکولی خاص آن و نیز خواص فیزیکی است که در خود دارد. برش دقیق و لیزری نیز بر مزیت‌های کاربردی آن افزوده و استفاده از این ماده را در علوم و صنایع فضایی مفید نموده است.

نقش برنج در صنایع کشتی‌سازی: وجود خاصیت مقاومت بالا در برابر ساییدگی و خوردگی در آلیاژ برنج، استفاده از آن را در بسیاری صنایع از جمله کشتی‌سازی میسر و مفید نموده است.

حکاکی برنج جهت تولید اشیاء هنری: یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از برنج، کاربرد آن در تولید اشیاء هنری است. حکاکی روی این فلز به‌دلیل خاصیت چکش‌خواری بالای آن به آسانی و راحتی انجام می‌گیرد. ضمن اینکه رنگ و نمای ظاهری آن هم طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل برش لیزر برنج برای تولید انواع قاب و دیگر لوازم هنری از بازخورد خوبی بین عموم برخوردار است.

دلیل دشواری برش لیزری فلز برنج چیست؟

یکی از مشکلات موجود در زمینه برش لیزری انواع فلزات براق، موضوع بازتابش پرتوهای لیزر است که با اصطلاح  فلش بک شناخته می‌شود. این مورد می‌تواند به دستگاه برش آسیب وارد کرده و هزینه زیادی برای دارنده دستگاه ایجاد کند. اما از آنجا که دستگاه لیزر به آینه و عدسی مجهز است، حذف کامل این بازتاب‌ها در عمل امکان‌پذیر نیست. گرچه کاربرد لایه‌های مات می‌تواند تاحدودی این مشکلات را کاهش دهد.

زبری سطح برش چیست و به چه علت ایجاد می‌شود؟

این مورد بخشی ثابت در برشکاری است که به درجات مختلف در همه انواع برش ایجاد می‌شود. این خدشه به‌دلیل وجود ناصافی در سطوح برش تولید و به شیارها و خطوطی اطلاق می‌شود که حین عملیات برش لیزری روی فلزات ایجاد می‌گردد. تفاوت در جذب نیرو حین انجام کار یکی از عوامل بروز این مورد است. موارد دیگری از قبیل تغییرات سطح مایع در سطح و نیز سوختن باعث بروز این حالت می‌شود.

تنوع نازل‌ها چه نقشی در اجرای برش لیز دارد؟

در کار برش لیزری با دو نوع نازل تک و دوبل سروکار داریم. نوع دوبل اصولا برای برش آهن مورد استفاده بوده و با گاز اکسیژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. نازل تک با کاربرد نیتروژن، برای فلزاتی نظیر آلومینیوم و استیل از نوع ضد زنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما بطور کلی هدف از این تنوع در کاربرد نازل، موارد استفاده آن در متریال با ضخامت‌های گوناگون است. به این معنا که در برش مواد با ضخامت کم نازل کوچک و فشار گاز کمتر مورد نیاز است. در حالی که نازل با سایز بزرگ‌تر برای مواد ضخیم‌تر استفاده شده و به گاز با فشار بالاتر نیز نیاز دارد.

کلام آخر

در انتهای این متن اهمیت کاربرد برش لیزر برنج در موارد و صنایع گوناگون را بار دیگر یادآوری می‌کنیم. از تولید قطعات و صفحات برنجی برای راه‌اندازی صنایعی نظیر هوا فضا، صنایع نظامی و نیز کشتی‌سازی تا کاربردهای وسیع آن در تولیدات هنری و زیورآلات همه بخش‌هایی از این موارد هستند.

دقت و ظرافت موجود در این روش، امکان استفاده وسیع از آن را برای تهیه و تولید وسایل هنری و ظروف حکاکی شده به وجود آورده است.

استفاده از عملکرد مفید دستگاه برش، مستلزم داشتن اطلاعات کافی از روش بکارگیری آن بوده و صرف دقت و توجه بالایی در این زمینه را می‌طلبد. هم‌چنین تشخیص استفاده از نوع نازل مناسب و تنظیم صحیح زاویه تابش پرتو نیز از دیگر مواردی هستند که به کاربرد تخصصی این روش مربوط می‌شوند.

شرکت پارسیان لیزر با بکارگیری دانش فنی روز دنیا و در اختیار داشتن کارشناسان مجرب در این زمینه آماده ارائه خدمات متنوع برش لیزر برنج و دیگر فلزات و غیر فلزات می‌باشد. این مجموعه تخصصی، همواره آماده خدمات‌رسانی در عرضه کامل‌ترین مجموعه خدمات لیزر و برشکاری با پرتو لیزری جهت صنایع و شرکت‌ها می‌باشد.

سال فعالیت

پروژه های اجرا شده

آخرین پروژه های ما

جلب اعتماد مشتریان

هدف نخست ماست

شرکت پارسیان لیزر دارای بیش از 10 سال فعالیت حرفه ای در زمینه طراحی، مجموعه سازی، ساخت ماشین آلات و انواع برش لیزر فعالیت دارد.

با ما تماس بگیرید

021-55259297

پاسخ به پرسش های متداول مشتریان

قیمت گذاری خدمات برش برنج به چه صورت انجام میگیرد؟

در مورد کارهای سری نیز بدون اینکه در سرعت دستگاه دستی ببریم زمان برش را محاسبه کرده و خدمت مشتری اعلام می‌کنیم تا در صورت تمایل خدمات برش لیزر و حکاکی را انجام دهیم.

زمان تحویل سفارشات چند روزه است؟

معمولا سعی می شود سفارشات در حداقل زمان به انجام رسیده و تحویل مشتریان گرامی گردد.

با تماس بگیرید

راه‌های ارتباط با ما

تهران، شهرک صنعتی چهاردانگه، خیابان 20/5 نفیس، پلاک 15

02155259297

info@parsianlaserco.com

‫0/5 ‫(0 نظر)