02155259297

برش لیزر فیبری چیست؟ در چه پروژه‌هایی استفاده می‌شود؟ چه نوع موادی را می‌توان از طریق برش لیزرهای فیبری برش داد؟ در این مقاله درباره برش لیزر فایبر و ویژگی‌های برش لیزر فایبر صحبت می‌کنیم. برش لیزری فیبری از نور برای بریدن فلزات استفاده می‌کند. این سیستم برش مانند برش لیزر co2 است که تفاوت این دو روش در میزان نور تولیدی و چگونگی انتقال نور از محل منبع تغذیه به سر برش است. لیزر‌های فیبری به دلیل مزایای مختلفی که دارند بسیار پرکاربرد هستند. در ادامه مقاله به بررسی ویژگی‌های برش لیزر فیبری می‌پردازیم.

برش لیزر فایبر چیست؟

پس از اینکه دستگاه برش روشن می‌شود، انرژی زیادی در دستگاه تولید می‌شود و با برانگیخته شدن اتم‌ها انرژی زیادی آزاد می‌شود؛ که همان اشعه لیزر است. اشعه لیزر نوری است که در هنگام تولید، غیر متمرکز است و نمی‌توان با آن فلز را برش داد به همین دلیل باید از فیبر نوری در این دستگاه استفاده کرد تا نور تولید شده را متمرکز و تقویت کند. نور متمرکز شده و تقویت شده توسط فیبر نوری قادر است فلزات و مواد با ضخامت‌های متفاوت را برش دهد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های برش لیزر فایبر می‌پردازیم.

حذف خطر بازتابندگی

برش لیزر فیبری می‌تواند با سرعت بسیار بالایی مواد نازک را برش دهد. همچنین در بریدن مواد صیقلی و بازتابنده نیز از برش لیزر فیبری استفاده می‌شود. در سایر روش‌های برش، به دلیل انعکاس نور به دستگاه برش آسیب وارد می‌شود که در روش برش لیزر Fiber این مشکل برطرف شده است؛ در نتیجه فلزاتی که خاصیت بازتابندگی دارند مانند آلومینیوم، برنج و مس به راحتی با استفاده از این روش برش داده می‌شوند.

حذف خسارت

نوری که از دستگاه برش لیزر فایبر تابیده می‌شود، قدرت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل می‌تواند فلزات ضخیم و کلفت را به راحتی برش دهد. از جمله مزایای بزرگ این روش این است که به دلیل دقت بالایی که در این روش وجود دارد، به مواد اطراف جسمی که بر روی آن کار می‌شود آسیبی وارد نمی شود و باعث می‌شود که خسارتی متوجه محیط کار نشود. دقت بالا در این کار، روش برش لیزر Fiber را برای کار در صنایعی که دقت بالا اهمیت زیادی دارد مناسب می‌کند. برای مثال صنعت الکترونیک زمینه‌ای است که پرتوهای لیزر باید بتوانند بر روی اندازه‌های بسیار کوچک کار کنند و سایر قسمت‌های دستگاه الکترونیکی آسیبی نبیند.

کیفیت بالای خروجی کار

از دیگر ویژگی‌های برش لیزر فایبر می‌توان به عملکرد عالی آن اشاره کرد. این روش نسبت به روش‌های مشابه دارای عملکرد برتری می‌باشد، زیرا پرتو‌های استفاده شده در این روش دارای کیفیت بسیار بالاتری هستند در نتیجه دارای تمرکز بسیار بالایی می‌باشند. استفاده از این روش برش باعث می‌شود که کارها با سرعت بالاتری انجام شود و همچنین برق کمتری برای انجام کارها مصرف شود.

تطبیق پذیری در صنایع مختلف

برش لیزر فایبر تقریباً در همه صنایع مانند هوافضا، خودروسازی از جمله حمل و نقل الکترونیکی، دندانپزشکی، الکترونیک، جواهر سازی، پزشکی، علمی، ساخت حسگرها و غیره استفاده می‌شود.

مقرون به صرفه در تولیدات انبوه

برش لیزرهای فیبری در تولیدات انبوه مقرون به صرفه هستند.

تنوع مواد

لیزرهای فیبر توانایی کار با مواد مختلف را دارند. فلزات (از جمله فولاد ملایم، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و فلزات بازتابنده مانند آلومینیوم یا مس) با روش برش لیزر فیبری قابل برش هستند. همچنین پلاستیک، سرامیک، سیلیکون و سایر منسوجات نیز با این روش قابل برش و پردازش هستند. از برش لیزر فایبر برای حکاکی کردن روی ورق‌های فلزی استفاده می‌شود. برای مثال ورقه‌های گالوانیزه دارای روکش روی هستند که این روکش، آنها را در برابر خوردگی و ساییدگی مقاوم کرده است. در نتیجه حکاکی کردن بر روی این ورقه‌ها بسیار سخت است؛ اما برش لیزر Fiber به دلیل قدرت بسیار بالایی که دارد می‌تواند بر روی این نوع ورق‌ها نیز حکاکی کند و می‌توان با استفاده از این روش برش، انواع مختلف طرح‌ها و لوگو‌های مختلف را به صورت عمیق بر روی ورق‌های گالوانیزه حکاکی کرد.

هزینه مناسب

برش لیزر فیبری برای کاهش هزینه‌های سربار و هزینه‌های عملیاتی، ایده آل هستند. آنها یک راه حل مقرون به صرفه هستند و هزینه‌های نگهداری بسیار پایینی نیز دارند.

برش لیزر فیبری از نظر بهره وری انرژی، بهینه است

برش لیزری فیبری با کارایی بالا نسبت به ماشین آلات تولیدی سنتی، انرژی کمتری مصرف می‌کنند. این امر به کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک می‌کند.

صفحات مرتبط:

mainparsian, نویسنده در پارسیان لیزر

خواندن  برش لیزر آهن
قدرت گرفته از پارسیان لیرز

بایگانی‌های مقالات – پارسیان لیزر

بایگانی Projects – پارسیان لیزر

نمونه کارهای ما – پارسیان لیزر

برش لیزر فایبر چیست؟ – پارسیان لیزر

مزایای برش لیزر گالوانیزه – پارسیان لیزر

برش لیزر فیبر چیست – پارسیان لیزر

کاربرد برش لیزر در لوارم خانگی – پارسیان لیزر

‫0/5 ‫(0 نظر)