02155259297

پوشش گالوانیزه پوششی است که  به منظور جلوگیری از زنگ زدگی بر روی سطح فولاد کشیده می‌شود. زنگ زدگی زمانی اتفاق می‌افتد که عناصر خورنده و اکسیژن در داخل فولاد نفوذ می‌کنند و به دلیل نفوذ آنها حبابهای ناشی از زنگ زدگی پدیدار می‌شود. بعد از اینکه این حباب‌ها می‌ترکند؛ آثار زنگ زدن بر روی سطح فولاد مشخص می‌شود و در این زمان باید فولاد آسیب دیده را ترمیم یا جایگزین کرد. به همین دلیل با گالوانیزه کردن فولاد و قطعاتی که گالوانیزه شده باشند، می توان عمر مفید آن را بسیار بالا برد؛ در موارد مختلفی به صورت روزمره مورد استفاده واقع می‌شود. در این مقاله به بررسی مزیت‌های برش گالوانیزه می‌پردازیم.

به‌طورکلی گالوانیزه کردن، به فرایند پوشاندن ورق فلزی با استفاده از فلز روی گفته می‌شود؛ ضخامت فلز روی می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر متر مربع باشد. در فرایند گالوانیزه کردن، فلز محافظ معمولاً فلز روی می‌باشد و فلز مادر را به وسیله لایه ای در بر می‌گیرد تا از خوردگی آن محافظت کند. حال اگر فلز مادر در مجاورت یک محیط خورنده قرار بگیرد، تنها چیزی که خورده میشود پوشش روی آن است و فلز مادر در این روش در امان باقی می‌ماند.

آهن‌هایی که گالوانیزه شده باشند، در آن‌ها بین فلز مادر یا همان آهن و فلز روی یک پیل الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود. در این پیل، آهن به عنوان کاتد و روی به عنوان آند قرار می‌گیرند. از آنجایی که روی فلزی فعال تر و دارای پتانسیل کمتری در برابر احیا نسبت به آهن است، اکسید می‌شود و در نتیجه از آهن مراقبت می‌کند.

 

میزان مقاومت آهن گالوانیزه شده

هرچه ضخامت پوشش گالوانیزه بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بیشتر است، درنتیجه میزان مقاومت پوشش گالوانیزه با ضخامت آن رابطه مستقیم دارد. در محیط های خورنده باید از فلز فولاد محافظت کرد و برای محافظت از آن گالوانیزه کردن پیشنهاد می شود. ورق های گالوانیزه را می توان به صورت آماده و به صورت رولی از بازار تهیه کرد و ضخامت آن ها معمولا بین 0.18 تا 0.6 میلی متر می باشد.

خواندن  دستگاه برش لیزر فیبر
قدرت گرفته از پارسیان لیرز

یکی از موارد مهمی که در کیفیت محصولات ساخته شده از ورق‌های گالوانیزه تاثیر گذار است، شیوه پردازشی است که بر روی ورق‌های گالوانیزه انجام می‌شود. ورق های فلزی پس از برش نیاز به صاف کردن و سمباده کاری دارند که با برش ورقه ها با استفاده از روش برش گالوانیزه، این نیاز از بین می رود زیرا محل برش لیزر بسیار صاف و دقیق است.

پیشنهاد سایت مطالهه مقاله کاربرد برش لیزر در لوارم خانگی

مزایای برش لیزر گالوانیزه

برش لیزر گالوانیزه روشی است که برای بریدن ورق های گالوانیزه استفاده می شود. مزیت های این روش بسیار زیاد می باشد. برای مثال کیفیت برش های حاصل از این روش بسیار بالا است. از این روش برای تولید انبوه محصولات استفاده می شود و قیمت مقرون به صرفه آن، این روش را به گزینه ای ایده آل تبدیل کرده است. همچنین روش برش لیزر یک فناوری روز دنیا می‌باشد که استفاده از آن رو به افزایش است.

 1. یکی از مزایای برش لیزر گالوانیزه این است که تجهیزات با سطح کار در این روش تماس مکانیکی ندارند.
 2. محصولات با این روش برش نیاز به پردازش ثانویه ندارند.
 3. این روش دارای سرعت بالا و بهره وری بسیار مناسبی می‌باشد و در نتیجه در زمان و هزینه صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای انجام می‌دهد.
 4. خطاهایی که در این روش از برش به وجود می‌آید بسیار محدود می‌باشد.
 5. ضایعاتی که در این روش از برش به وجود می‌آید، بسیار کم است و خط برش داده شده با این روش بسیار صاف می‌باشد.
 6. با این روش می‌توان طرح‌های بسیار پیچیده و سخت را به آسانی پیاده‌سازی کرد.
 7. همچنین انعطاف پذیری روش برش لیزر گالوانیزه بسیار بالا است.
 8. با استفاده از این روش می‌توان برش‌هایی با دقت بالا و در حد میکرون انجام داد.
 9. همچنین برش‌های تکراری را نیز می‌توان با دقت بسیار بالایی انجام داد.
 10. با استفاده از روش برش لیزر گالوانیزه تغییری در ساختار فلز به وجود نمی‌آید.
 11. با استفاده از این روش می‌توان قطعات با ضخامت یکسان را به صورت همزمان و به صورت سری برش داد.
 12. هزینه ناشی از این کار بسیار پایین است و کیفیت نهایی محصولات برش داده شده بالا می‌باشد.
خواندن  برش لیزر فایبر چیست؟
قدرت گرفته از پارسیان لیرز

پیشنهاد سایت مطالعه مقاله برش لیزر فیبر چیست

موارد کاربرد برش لیزر گالوانیزه

صنایع مختلفی از این روش استفاده می‌کنند و این روش در آن‌ها کاربرد دارد از لوازم خانگی گرفته تا صنعت برق و ساخت تابلو برق، همچنین صنعت خودروسازی، کابینت‌های فلزی آشپزخانه، سیستم تهویه هوا، شیروانی، بدنه کولر، لوله‌های بخاری، صنعت کامپیوتر و الکترونیک، صنعت حمل و نقل، صنایع کشاورزی و در زمینه‌های عمران و ساختمان همگی از مواردی هستند که برش لیزر گالوانیزه در آنها قابل استفاده است. به طور کلی در هر جایی که به دلیل رطوبت احتمال خوردگی وجود داشته باشد و ممکن باشد فولاد پوسیده شود و فرسایش پیدا کند، می‌توان از ورق‌های گالوانیزه استفاده کرد.

خدمات برش ورق استیل نیاز دارید؟همین الان با ما تماس بگیرید

روش برش لیزر گالوانیزه

به دلیل اینکه امروزه ورق‌های گالوانیزه در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند؛ خدمات برش لیزر گالوانیزه نیز به طور قابل ملاحظه‌ای در حال استفاده است. با استفاده از این روش می‌توان ورقه‌هایی با ضخامت‌های مختلف از یک دهم میلیمتر گرفته تا یک میلیمتر را به راحتی برش داد. زمانی که از این روش برای برش ورق‌های فلزی استفاده می‌شود، فقط قسمت محدودی از ورق در معرض گرمای حاصل از لیزر قرار می‌گیرد و در نتیجه تغییر شکل در این فرایند بر روی فلز ایجاد نمی شود و کیفیت برش‌های انجام شده بسیار بالا می‌باشد. بی نظمی‌های اندکی که در پشت محصول دیده می‌شود بعد از تمام شدن این روش پردازش از بین می‌رود.

اگر بخواهید الگوها و طرح‌های پیچیده را نیز برش دهید، مکانیسم برش لیزر گالوانیزه قابل استفاده است و تنها کافی است تا نقشه مورد نظر خود را به کامپیوتر بدهید و تمام کارها به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌شود. برای اینکه بتوان برش لیزر گالوانیزه را انجام داد، پرتوی لیزر باید بر روی سطح مورد نظر تابانده شود. همچنین بعد از اینکه برش انجام شد باید بتوان مواد مذاب را از روی آن دفع کرد. برای دفع فلز مذاب از روی کار از جت گاز محوری هم محور استفاده می‌شود. با استفاده از دستگاه سی ان سی و با استفاده از سه روش برش همجوشی برش از راه دور و برش شعله می‌توان عمل برش را برای قطعات گالوانیزه انجام داد. همچنین برای دفع کردن مواد مذاب در روش برش همجوشی اغلب موارد از گاز ازت استفاده می‌شود. برای اینکه بتوان یک برش مناسب و تمیز داشته باشید باید به فاصله کانونی بسیار اهمیت دهید.

خواندن  برش لیزر ورق‌ ضخیم چگونه انجام میشود؟
قدرت گرفته از پارسیان لیرز

 

خدمات برش ورق آهن نیاز دارید؟همین الان با ما تماس بگیرید

 

صفحات مرتبط:

mainparsian, نویسنده در پارسیان لیزر

بایگانی‌های مقالات – پارسیان لیزر

بایگانی Projects – پارسیان لیزر

نمونه کارهای ما – پارسیان لیزر

برش لیزر فایبر چیست؟ – پارسیان لیزر

مزایای برش لیزر گالوانیزه – پارسیان لیزر

برش لیزر فیبر چیست – پارسیان لیزر

کاربرد برش لیزر در لوارم خانگی – پارسیان لیزر

 

‫0/5 ‫(0 نظر)